Deskove hry 01Celkem 130 hráčů z celé republiky se sjelo v sobotu 26. listopadu do Prahy na finále 10. ročníku Mistrovství ČR v deskových hrách. Byli to ti nejlepší z krajských přeborů. Ty se letos konaly od září do poloviny listopadu ve všech krajích ČR. Finále mělo i letos mimořádně přátelskou atmosféru. „To je jeden z důvodů, proč akci pořádáme tolik let“ říká Mgr. Iveta Vodičková. „Snažíme se mistrovství od začátku vést jako pohodovou akci, ne jako honbu za body.

Vždyť deskovky by měly být především o setkání s přáteli či posezení s rodinou. Krásným příklad, že se to daří, nastal i tuto sobotu. Přišel za námi mladík postupující v Quartu, že postoupil na úkor kamarádky, která měla trému. Přitom ví, že hru hraje dlouhodobě lépe než on a chtěl by jí přenechat postupové místo.“

„V loňském roce jsme se dostali na cca 20 000 účastníků, kteří si mistrovské hry na našich akcích zahráli. Letos zatím čísla z krajů vypadají obdobně, což znamená, že jsme v ČR nejmasovější akcí tohoto typu,“ uvedl za organizátory Jan Vodička, sám autor moderních deskových her. „Jinak naše akce dokazuje, že kvalitní deskovky dokážou odtrhnout mladé od digitální zábavy, vždyť tři čtvrtiny účastníků tvořili mladí do 16-ti let“. V letošním roce se hrály tři zajímavé hry – Quoridor, Quarto a Rummikub. V Quoridoru a Quartu rozhoduje prostorová představivost, v Rummikubu obratnost ve vytváření číselných kombinací.

Model Mistrovství ČR v deskových hrách je jedinečný ve své otevřenosti. „Většina ostatních turnajů je určena především pro zkušené hráče. Naše mistrovství je unikátní tím, že organizátoři v krajích objíždějí školy, družiny, dětské tábory, ale i další akce pro veřejnost, hry zde vysvětlují a získávají nové hráče,“ doplňuje Vodička. V řadě míst vznikly díky MČR kluby deskových her, v nichž se nejen děti scházejí pravidelně.

Ve finále byli nakonec nejlepší reprezentanti kraje Vysočina, kteří si vezou domů čtyři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, což je historický rekord. Druzí byli Jihočeši, kteří získali dvě zlaté a jednu bronzovou, třetí nejúspěšnější byli Středočeši s jednou zlatou, stříbrnou a dvěma bronzy. Čtvrtým krajem, který ještě dosáhl na kompletní kolekci medailí, byl kraj Ústecký s jednou zlatou, jednou stříbrnou a jednou bronzovou medailí. Plzeňský kraj si odvezl jednu zlatou medaili, kterou obdržel Vojta Brichcín, student Gymnázia Blovice získal 1. místo v kategorii starších žáků v Quridoru
a stal se tak mistrem České republiky.
Dvě stříbrné medaile si přivezli Hana Herboltová, žákyně ZŠ Blovice skončila na 2. místě a je vicemistryně České republiky a Radek Cibulka, který skončil na 2. místě a stal se vicemistrem České republiky a je z Gymnázia na Mikulášském náměstí.
Jiří Vydra, student Gymnázia Blovice získal ve finále 4. místo v Quartu.
Josef Riha, žák ZŠ Spálené Poříčí postoupil do semifinále v Quartu.
Jiří Kalivoda, žák ZŠ Spálené Poříčí postoupil do semifinále v Quridoru.
Michal Lopata, žák ZŠ v Kaznějově postoupil do semifinále v Quridoru a Rummikubu.
Jiří Churavý, žák ZŠ Kaznějov, postoupil do semilfinále v Rummikubu.
Kateřina Danišová, žákyně 17. ZŠ v Plzni, se probojovala do semifinále ve hře Quridor.

Už se těšíme na příští rok, kdy mistrovství vstoupí do druhého desetiletí. Navíc v Rummikubu budeme soutěžit o postup na mistrovství světa. Vítěz z nejstarší kategorie postoupí do celosvětového finále, které se bude konat v Jižní Americe.

Tisková zpráva ke stažení zde...

INFO O HRÁCH

Rummikub
Hra obsahuje destičky s čísly od 1 do 13 a 2 žolíky, pro každého hráče pak jeden stojánek.
Každý hráč dostane určitý počet destiček, které si srovná na stojánku. Hráč, který je na tahu si dobírá jednu nebo může vyložit, či rozšířit povolenou kombinaci nejméně tří destiček (postupka jedné barvy nebo jedna hodnota v nestejných barvách). První vyložení však musí mít bodovou hodnotu vyšší než 30. Při dalším vykládání lze doplňovat a využívat i vyložené destičky a rozdělovat dlouhé postupky. Ten, který se jako první zbaví všech svých destiček, vyhrál.
Partnerem MČR ve hře Rummikub je společnost Piatnik. www.piatnik.cz

Quoridor
Dřevěná abstraktní hra, ve které bludiště stavíte a současně z něj hledáte cestu ven! Cílem této zábavné logické hry je dostat svou figurku na protilehlou stranu hrací desky. Váš protihráč Vám to bude ale komplikovat pomocí zdí, které Vám bude stavět do cesty. Stejnou možnost zpomalit soupeře máte i Vy. Komu se podaří dosáhnout cíle dříve?
Partnerem MČR ve hře Quoridor je společnost ALBI. www.albi.cz

Organizátor Krajského přeboru za Plzeňský kraj je Středisko volného času RADOVÁNEK
porotce MČR
www.radovanek.cz
Organizátor Mistrovství deskových her ČR
Česká pedagogická komora
http://mojeskola.net/

Deskove hry 02Deskove hry 03Deskove hry 04Deskove hry 05