Středisko volného času RADOVÁNEK se zapojilo do podpory Světového dne zraku (tisková zpráva)

Dne 10. 10. 2019 proběhla interaktivní soutěž pro žáky základních škol Plzeňského kraje na podporu Světového dne zraku pod názvem Tma a život - Darkness and life.

„Světový den zraku chce poukázat na globální problém. Dnešní den připomíná, jak je náš zrak důležitý v každodenním životě. Světový den zraku je klíčovým momentem pro zvýšení povědomí a upozornění veřejnosti o nutnosti pravidelného screeningu zraku.“ řekla Jindra Švarcová z Optik studia.

Cílem celé soutěže je uvést žáky 4. – 6. ročníků do interaktivního prostředí. To se povedlo a žáci měli možnost zažít velkou show, kde měli příležitost zjistit, „jaké je to nevidět,“ setkat se v týmu s protihráči,

zažít zábavu a ponaučení a také se setkat s elitou mimořádně nadaných dětí ze Střediska volného času RADOVÁNEK, kteří zároveň byly asistenty soutěžních týmů. Soutěžící i publikum se také potkali se zajímavými hosty z řad reprezentace Plzeňského kraje i města Plzně a s šikovnými a talentovanými dětmi, které celou soutěž zpestřily svými vystoupeními. Za účinkující můžeme jmenovat například Storm ballet studio, Spider Dance Company a Pilsen Jaguars Cheerleaders.
Velkou podporou pro nás byl Nadační fond Českého rozhlasu a Světluška s ostatními partnery. Připravili pro žáky zajímavý doprovodný program na téma Světového dne zraku, aby jim ukázali, že život s těžkým zrakovým postižením může být plnohodnotný a pestrý, když si dokážeme navzájem pomáhat a také používat vhodné pomůcky.

„Tento projekt je pro nás preventivní záležitostí, kde chceme dětem i dospělým přiblížit svět nevidomých a seznámit je s aktivitami, které umožňují nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem lépe se připravit na každodenní život. Chceme se naučit nevidomé lépe poznat, pochopit a pomoci jim při setkáváních se s nimi.“ vysvětlila Eva Tischlerová, ředitelka SVČ RADOVÁNEK.

Tato interaktivní soutěž se uskutečnila v sále TJ Lokomotiva Plzeň. Zúčastnilo se jí 11 škol z Plzně a okolí. Deset škol soutěžilo a jedenáctá škola byla hostem. Základní a mateřská škola pro zrakově postižené a vady řeči pomohla také připravit část programu společně s Tyflo centrem v Plzni. Do soutěže jsme pozvali ZŠ Zruč–Senec, Manětín, Kožlany, Nýřany, Kozojedy, 16. ZŠ Plzeň, 17. ZŠ Plzeň, 22. ZŠ Plzeň, 28. ZŠ Plzeň a Sportovní gymnázium v Plzni. V soutěži vyhrála ZŠ Kozojedy a odnesla si ceny v podobě puzzlí pro každého, které věnovalo Optik studio Josefa Švarce v Plzni. Děkujeme.

I pro diváky byl připraven zajímavý program a divácká soutěž.
Velice výrazně na soutěžící i diváky zapůsobila nevidomá Martina Půtová, která byla pozvaná jako host. Přišla se svým vodicím pejskem. V rozhovoru s moderátorem uvedla, že i nevidomý člověk žije plnohodnotný život, sportuje, čte knihy, plave. Martina ráda cestuje, toulá se přírodou a tráví svůj čas vzděláváním se v anglickém jazyce nebo se ráda zapojuje do života se svými přáteli.

Ve sportovní hale se sešlo na této zajímavé soutěži téměř 600 žáků a pedagogů. Tento preventivní projekt a soutěž se uskutečnil poprvé, ale dle ohlasů ze strany soutěžících i diváků se jistě nekonal naposledy.
Soutěž moderovala Simona Andersová a Michal Jančařík.

  • Tiskovou zprávu napsal: Bc. Eva Tischlerová
  • Kontakty na autora: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; +420 737 215 121