Deskové hry

V pondělí 7.11. proběhl již 13. ročník Krajského finále v deskových hrách

Celkem 27 nejlepších hráčů z Plzeňského kraje se sjelo v pondělí 7. listopadu do Plzně na finále 13. ročníku Krajského finále v deskových hrách. Byli to vítězové ze školních a oblastních přeborů, které se i letos konaly v Plzeňském kraji.

„Žijeme v informační společnosti, kde množství informací způsobuje, že je stále těžší se v nich orientovat. Je to obtížné pro dospělé i vzdělané jedince. O to obtížnější je to pro děti a mládež. Tyto skutečnosti nejsilněji působí v oblasti sociální. Naše zkušenosti ukazují, že tato oblast není dostatečně ošetřena. K tomu nám velice dobře napomáhají společenské a deskové hry. V projektech zaměřených na rozvoj kompetencí podporujeme talentované, nadané a na druhou stranu handicapované děti, žáky a studenty. Moderní deskové hry jsou nástrojem přátelství, integrace, využití volného času s možností vzdělávání a rozvoje.

Každá hra rozvíjí nějaký druh schopností, ať jsou to dovednosti dedukční, postřehové, vědomostní či strategické. Každá z her rozvíjí tyto schopnosti více či méně. Proto hraje důležitou roli důraz na to, co chceme, aby si děti osvojili a tím si rozvíjeli v tomto směru svoje osobnosti, řekla Eva Tischlerová, ředitelka SVČ RADOVÁNEK.

Moderní společenské a deskové hry přináší dětem nejen zábavu, ale i poučení. Napsali jsme a uskutečnili mnoho projektů, ve kterých nám jde o nové formy práce s prvky individuálního přístupu jak k nadaným a talentovaným, tak k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami a dětem ze znevýhodněného sociokulturního prostředí. Průprava a procvičování je zajištěna zájmovou formou v rámci pravidelné, příležitostné a spontánní činnosti v SVČ a DDM. Při hodinách v zájmových kroužcích a jiných aktivitách, mají děti možnost seznámit se s celou řadou známých i neznámých her. Zahrají si hry na postřeh, šikovnost, logiku, strategii i týmovou spolupráci. Hry vybíráme úměrně věku. Cílem našich projektů je zapojit co nejvíce účastníků. Bohužel nás trochu zastavil Covid a mnoho dětí z Plzeňského kraje se nám již nepodařilo zapojit do hraní. Chtěli bychom oslovit rodiče a zapojit i je do hraní, aby získali obdiv k těmto hrám a pochopili jejich velký vliv na vzdělávání a rozvoj dítěte. Deskové hry hrajeme aktivně od roku 2009. Velkou pomocí jsou nám výrobci deskových her, kteří nás podporují a přináší nám stále nové a kreativní společenské a deskové hry. Vážíme si jejich podpory a spolupráce a také možnosti mít pro děti kvalitní a vzdělávací deskové hry, které každoročně dostávají jako ceny při účasti v soutěžích napříč republikou.

O postupu do Mistrovství České republiky rozhodla porota ve složení:
Bc. Eva Tischlerová, Miroslav Tischler, Bc. Kateřina Železná, Bc. Kristýna Vostracká, Mgr. Lucie Štvánová, Mgr. et Mgr. Milan Severa, Ing. Božena Šroubková, Jana Herboltová a poslala do Prahy žáky v těchto kategoriích:

Kategorie I. Rummikub
1. Šímová Denisa
2. Hroncová Tereza

Kategorie II. Rummikub
1. Vaník Jakub
2. Řezáčová Leontýna

Kategorie I. Ubongo
1. Hátaš Matěj
2. Říhová Natálie

Kategorie II. Ubongo
1. Poustková Eva
2. Lehner Jakub

Kategorie I. Turboprší
1. Říhová Natálie
2. Šímová Denisa

Kategorie II. Turboprší
1. Stehno Robin
2. Řezáčová Natálie

 

  • Tiskovou zprávu napsal: Bc. Eva Tischlerová
  • Kontakty na autora: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 737 215 121