Ze života leguána

  • Téma: Přírodověda
  • Typ: Záznam livestreamu

LEGUÁN ZELENÝ

Jmenuji se Ben, je mi 7 let a jsem oranžová forma leguána zeleného.

Nejsem žádný drobeček. Vážím již přes 6 kg a mohu dorůstat až do délky 2 metrů. Díky svému výraznému hřebenu ze zahnutých trnů a hrdelnímu laloku vypadám tak trochu jako malý drak. Můj ocas delší než tělo mi v případě nebezpečí slouží jako účinná zbraň.

V přírodě obývám především tropické deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky. Nejbezpečněji se cítím v korunách vysokých stromů. K tomu mám přizpůsobené své čtyři končetiny s pěti prsty zakončenými dlouhými a zahnutými drápy.

Často se pohybuji v blízkosti vodních ploch, protože v případě ohrožení se zachráním skokem do vody a to i z výšky několika metrů. Také velmi dobře plavu. V teráriu u lidí mi udělá radost alespoň malý bazének, kam chodím na toaletu a pravidelné rošení.

Mám vynikající zrak, díky kterému spatřím i jen nepatrný pohyb z velké vzdálenosti, což mi pomáhá uniknout mým přirozeným nepřátelům, jako jsou např. draví ptáci, hroznýši, opice,.. Navíc rozeznám mnohem širší škálu barev nežli třeba člověk, což využívám při hledání té nejlepší a nejzralejší potravy.

Jsem výhradně býložravý ještěr. Miluji listy pampelišky, jitrocele, polníčku, květy ibišku a růže, nastrouhanou zeleninu i sladké ovoce. V tlamě mám mnoho ostrých drobných zubů, jimž potravu pouze trhám a hned polykám. Neumím jí žvýkat, proto mi ji musí v zajetí lidé nakrájet na menší kousky, abych se nezadávil.

 Sice jako většina plazů patřím mezi tzv. studenokrevné živočichy, ale miluji slunce a teplo. Ve dne potřebuji teplotu v teráriu minimálně 25-30°C s jedním místem o teplotě i přes 40°C. V noci mi naopak nesmí klesnout pod 20 C. Proto jsou pro mě velmi důležitá místa k vyhřívání a slunění s UV zářením.

Každých několik týdnů až měsíců ze mě visí cáry kůže. Nejsem nemocný, jenom jsem zase vyrostl a stará kůže je mi malá, tak ji svlékám.

Jsem poměrně zvídavé, inteligentní dobře ochočitelné exotické zvíře. Mohu se naučit pohybu volně po bytě, ale nikdy ze mě nebude úplný mazlíček na chování v náručí. Nenechám se do ničeho nutit. Pokud se mi zacházení nelíbí, dokáži se slušně bránit a být dokonce i nebezpečný.