Vzdělávací a interaktivní show #JETOTU 2024 oživila plzeňské náměstí

Bavit se prostřednictvím svých koníčků a přitom hledat cestu k zajímavé profesi? To byla základní myšlenka interaktivní a zážitkové show #JETOTU 2024. Ta proběhla v pátek 14. a v sobotu 15. června 2024 na náměstí Republiky v Plzni. Šlo o třetí ročník, kterou organizuje Středisko volného času RADOVÁNEK. 

Náměstí zaplnily stánky RADOVÁNKU, řady středních škol, odborných učilišť a gymnázií z Plzeňského kraje, které společně představovaly širokou škálu aktivit propojující zájmové činnosti s budoucími profesemi.  "Středisko RADOVÁNEK je zařízením, které se věnuje širokému spektru aktivit a pomáhá dětem aktivně a smysluplně trávit volný čas. A není jednoduché najít tu cestu, jak spojit zábavu se vzděláváním a případným směrováním za zajímavou profesí. To je unikátem RADOVÁNKU a jeho již třetího ročníku zábavné show. Sám si občas říkám, že bych chtěl být malý kluk, vyzkoušet si tady to, co mě baví a co mi pomůže rozhodnout se pro zajímavou profesi. Vždyť dělat profesi, která vás baví a ještě se s ní uživíte, to je snem řady z nás," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Co zajímavého si návštěvníci akce vyzkoušeli?

Otestovat mohli malí i velcí robotickou ruku, virtuální realitu, elektromobil, zkusit zajímavé chemické pokusy. Umělecky směřovaní návštěvníci měli možnost vyzkoušet abstraktní malování, hru na hudební nástroje, divadlo i deskové hry. Nechyběly ani ukázky moderování ve stanu Hitrádia FM Plus, přenosový vůz Českého rozhlasu Plzeň, kuchařská show, farmářské trhy. Svou činnost představila na náměstí také Armáda ČR i Městská policie Plzeň.

Vystavena byla také v pořadí již třetí Tatra Phoenix, kterou sestavili studenti krajských škol. Více o projektu Tatra do škol se dočtete v článku ZDE.  "Na jednom místě jsme ve dvou dnech postavili městečko, kde jsme jednoduchým a názorným příkladem ukázali možný způsob vzájemné a provázané kooperace zájmového a neformálního vzdělávání, základních a středních škol, učilišť, jako odborných center vzdělávání a řemeslné výroby, s podniky a firmami, které budou korespondovat s danými obory ve vzdělávání," doplňuje Eva Tischlerová, ředitelka Střediska volného času RADOVÁNEK.

Středisko volného času RADOVÁNEK má za sebou tři ročníky velice kreativního projektu, který byl představen na náměstí Republiky v Plzni na velice vysoké profesionální úrovni. Projekt #JETOTU byl přijat jak laickou, tak odbornou veřejností jako inovativní a průlomová aktivita směrem k provázání formálního a neformálního vzdělávání napříč školstvím.

Akce se konala pod záštitou Plzeňského kraje, Městského obvodu Plzeň 3 a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Generálním partnerem akce byl Doosan Škoda Power.