Malí strážníci

Malý strážníci navštívili složky IZS

Základna Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje,

místo, kde byla pro děti z kroužku Malý strážník – detektiv ze Střediska volného času RADOVÁNEK, přichystána další poutavá exkurze. Pan Martin Brejcha – vedoucí útvaru ředitele, referent krizové připravenosti a vedoucí Bio Hazard Týmu, pro děti připravil zajímavou besedu, kde děti seznámil se základními pravidly volání na tísňovou linku 155. Vysvětlil jim, jakých základních chyb se lidé dopouštějí při ohlašování krizové události a pro demonstraci měl připravené i nahrávky hovorů.

Z nich bylo patrné, že i dospělý člověk má leckdy potíže s vyjadřováním a naopak malá holčička dokázala perfektně popsat, co potřebuje a vzorově spolupracovala s operátorkou tísňové linky. Jak je Malým strážníkům opakováno, a na paměti by to měli mít všichni v případě ohlašování jakékoli události na tísňové linky, je třeba zachovat alespoň relativní klid. Mluvit zřetelně. Popsat místo, kde se událost stala. Co se vlastně stalo. A v žádném případě nezavěšovat dříve, než se s vámi operátor rozloučí! Pan Brejcha provedl děti i do garáží ZZS PK, kde měly možnost prohlédnout si vybavení záchranářského vozidla a vyložil jim, jak těžké to mají řidiči „záchranek“, když chvátají někomu na pomoc a jak jsou někteří řidiči bezohlední. Tohle a ještě spousty zajímavých informací si děti odnášely domů. ZZS PK také dětem přislíbila, ústy pana Brejchy, další spolupráci a ukázky spojené i s nácvikem první pomoci.

 

MakonDalší naučný zážitek pro děti z kroužku Malý strážník
DES OP – Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva, Záchranná stanice živočichů v Plzni na Zábělské ulici ( http://www.desop.cz/ ) - další naučný zážitek pro děti z kroužku Malý strážník – detektiv pořádaným Střediskem volného času RADOVÁNEK v Ledecké ulici ve spolupráci s Městskou policií Plzeň. Děti zde přivítal pan Karel Makoň ( http://www.karelmakon-plzen.cz/ ), který pro ně měl přichystanou poučnou přednášku o smyslu záchranné stanice, o tom, jaká je její náplň a jak pomáhá zraněným živočichům. Kromě nejrůznějších druhů ptačích pacientů tu děti mohly vidět i nového pacienta, jezevce, kterého srazilo vozidlo a našel ho okolo jedoucí cyklista. Jak se děti dozvěděly, jeho další osud je zatím nejistý. Děti mu popřály, ať se uzdraví a slíbily, že mu budou držet palečky. Kromě toho, že děti načerpaly spoustu nových informací, si je také pan Makoň trochu vyzkoušel. Poznávaly na obrázcích různé druhy živočichů a vyzkoušely si i tábornický test. Nadšené dětské úsměvy byly asi to nejlepší poděkování Karlu Makoňovi. A k tomuto poděkování se připojujeme.

Ivana Jeslínková a Jaroslav Frömer - vedoucí kroužku Malý strážník – detektiv.