Báječný den s chemií podruhé - 20. června 2019, Techmania Plzeň

Nadace Unipetrol, Vysoká škola technologická, Středisko volného času RADOVÁNEK s podporou Techmánia Science Center a Plzeňského kraje již podruhé frontálně zaútočí na žáky plzeňských základních škol a gymnázií věkové hranice 13+, v Techmania Science Center, 20. června 2019. Vzdělávací akci Báječný den s chemií za podpory špičkových popularizátorů chemie a odborníků, se rozhodla Nadace Unipetrol uspořádat v tomto roce již podruhé, s cílem předvést žákům chemii zábavnou, vzrušující, napínavou a moderní.

 Žáky druhého stupně základních škol Plzeňska seznámí s taji chemie vědec anglického původu a její popularizátor Michael Londesborough, anorganický chemik a popularizátor přírodních věd Jiří Havlík, mladý a začínající popularizátor, student chemie Jakub Vít Štěpánek, Michal Dragoun, Jan Havlík kteří představí chemii jako vědu, která je zajímavá, dobrodružná a důležitá v lidském životě. Dopolední seminář Báječný den s chemií začíná v 9 hodin, za účasti moderátora , který nadšeně bude se staronovým týmem spolupracovat i nyní. Akce je připravena pro 600 žáků s pedagogickým doprovodem a ti, kteří se na seminář osobně nebudou moci přijít podívat, ať z kapacitních či časových důvodů, budou mít příležitost celý průběh sledovat živě v rámci přímého přenosu, který bude probíhat na webových stránkách organizátorů i na facebooku. Celý záznam semináře bude posléze k dispozici na youtube Nadace Unipetrol.
„V minulých báječných dnech jsme si vyzkoušeli a ověřili způsob, jak komunikovat se studenty, jak je zaujmout a pobavit, současně poučit a motivovat pro další zájem o vědu. Dnešní žáci jsou velmi chytří, vnímaví a lační po informacích, jsou však nároční na formu výkladu a prezentace a je to tak správně, jsme to my, kdo musíme vystoupit z komfortní zóny, chceme li se studenty komunikovat. „ vysvětluje Julie Růžičková, ředitelka Nadace Unipetrol, proč jsou semináře pojímány jako show.

Je žádoucí žáky zapojovat do přednášky prostřednictvím interaktivních prvků a pochopitelně, čím větší publikum, tím náročnější je způsob prezentace, aby se skupina o počtu několika stovek lidí opravdu tématem bavila a udrželi jste si jejich pozornost, komentuje Michael Londesborough a doplňuje, že „ západní školství dávno opustilo prezentování vědy nudným a nezáživným způsobem, a věda učená jen z učebnice bez možnosti vidět její nádheru při vědeckých pokusech je pro žáky nudná “ doplňuje Michael Londesborough, hlavní hvězda semináře, který má s popularizací chemie veliké zkušenosti, neboť právě Anglie je kolébkou tohoto „umění“, a Michael dále dodává, „ popularizace není sprosté slovo, ani není správné očekávat nějakou řachandu, naopak, jde o velmi sofistikovaný způsob, jak předat odborný obsah srozumitelným způsobem. To je velmi náročná disciplína, které se mladí vědci učí již od středních škol nejen v Anglii, ale v dalších zemích. Není přece naším cílem povyšovat se nad druhé tím, že budu mluvit složitě a nezáživně. Naším cílem není děti zastrašit, ale získat je naopak na svoji stranu.“

Umění popularizovat vědu předává Michael i svým českým kolegům na akademii věd, zasedá v porotě mezinárodní soutěže FameLab, kterou v české republice organizačně zastupuje British Counsil a jejímž cílem je učit popularizační technice mladé vědce. „FameLab mě nadchl svým konceptem, svou vysokou úrovní a ráda bych našla prostor pro společnou spolupráci, vždyť ve světě tato soutěž zaujímá pravidelně diváky TV přenosů hlavního vysílacího času, v Anglii ji sleduje královská rodina, je cílem i Nadace Unipetrol podpořit vědce v dovednosti komunikovat srozumitelně a poutavě“, říká Julie Růžičková, ředitelka Nadace Unipetrol.

Informace o Nadaci Unipetrol
Nadace Unipetrol zahájila činnost 27. prosince 2016. Svůj účel, podporovat studenty přírodních a technických oborů a popularizovat přírodní vědy, nadace naplňuje jak v oblasti stipendijních programů a placených stáží pro studenty, tak v oblasti grantových programů určených pro střední školy. Předsedou správní rady Nadace Unipetrol je Andrzej Modrzejewski, generální ředitel skupiny Unipetrol. Dalšími členy jsou Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, a Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za výzkum a vývoj. Koordinátorkou nadace je Julie Růžičková. Více informací o poslání Nadace Unipetrol a jednotlivých programech je k dispozici na internetových stránkách www.nadaceunipetrol.cz.

Středisko volného času RADOVÁNEK, které tuto akci do Plzně nasmlouvalo, je jedním z největších zařízení v oblasti zájmového vzdělávání v České republice. Ve své činnosti organizuje v Plzeňském kraji téměř 4000 účastníků zájmového vzdělání. „Snažíme se s dětmi objevovat taje vědy a techniky především v našem pracovišti na Klatovské třídě. Oblast přírodních věd je pro nás prioritou a posláním. Myslím si, že malí vědci mohou přispět i přes svůj nízký věk k různým objevům ve vědě a technice a oblasti přírodních věd. Učíme děti přírodovědným oborům, vytváříme prostředí pro malé robotiky, techniky, elektro konstruktéry, radiotechniky, ale i chemiky a fyziky. Báječný den s chemií jsme zaznamenaly přes našeho spolupracovníka Jakuba Štěpánka, studenta Gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni, který mě na tak velkolepé vzdělávací show upozornil a já jsem velice poctěna, že se nám podařilo navázat spolupráci s Nadací Unipetrol a pro žáky a jejich pedagogy uspořádat jistě nejen poučnou, ale i zábavnou show již podruhé“ řekla nám Eva Tischlerová.
Letošní ročník bude velice inovativní a Nadační fond Unipetrol si se svými spolupracovníky připravil novou, skvělou zábavu a vzdělávání.

Akce se uskuteční za laskavé podpory zřizovatele SVČ RADOVÁNEK což je Plzeňský kraj.
Mediálně nás podpoří TV ZAK a Český rozhlas Plzeň.

Projekty jako je i Báječný den s chemií jsou podporovány Krajským úřadem Plzeňského kraje a za finanční podpory České průmyslové zdravotní pojišťovny.