Informační a komunikační technologie

Bez počítačů a jiných digitálních pomocníků si dnes už nedovedeme každodenní život vůbec představit. Co však stojí za pozadím toho všeho? Chceš vědět, jak počítače fungují, jak naprogramovat senzory nebo jak vzniká fotografie?
Otevři s námi dveře do tajuplného světa jedniček a nul, programovacích jazyků a objev s námi moderní digitální svět.

Nabízíme aktivity od úplných uživatelských začátků a základů robotiky, až po složité programování a vývojářské práce. Na své si přijdou i nadšení konstruktéři, počítačoví hráči, umělecké duše fotografů, ale i uživatelé sociálních sítí.

Zobrazit celý popis

Naši lídři

Bc. Marcel Hlaváč
Bc. Marcel Hlaváč
multimedia, internet, bezpečnost
Miroslav Tischler
Miroslav Tischler
grafický design
Martin Stránský
Martin Stránský
robotika, 3D tisk
Roman Čečil
Roman Čečil
robotika, 3D tisk

Technologie a bezpečnost

Technologie a kyber bezpečnost jsou pojmy se kterými se setkáváme již v běžném životě. Pochopit fungování i rozdíly různých komunikačních, systémových a bezpečnostních technologií učíme účastníky ve všech aktivitách pracujícími s informačními technologiemi. Důležité je se naučit rozhodování o výběru správné technologie před zahájením vlastního výrobního či programovacího procesu. Bezpečnost ochrany soukromí a dat při práci na počítači je neméně důležitá. Účastníci se seznámí s možnými riziky, hrozbami a jejich následky. Získají základní znalosti ke správnému rozlišování hrozeb a jejich efektivní preventivní ochraně.


Programování

V tomto oboru se věnujeme obecným základům programování, programování v jazyce C, programování webových stránek a virtuálních 3D světů. Základem je seznámí se základním hardwarem a softwarem a jejich funkcemi, práce se základními uživatelskými aplikacemi, příkazové řádky, jak fungují programovací jazyky a vyzkouší si funkčnost příkazových řádků. Programovací jazyk C je jeden z nejpopulárnějších jazyků programování v dnešní době. Většina her nebo profesionálního softwaru jsou psané v tomto jazyce. Tématem virtuální reality jsou 3D modely, kterým pomocí 3D Scratche v Cospaces učíme dávat život a vytvořet si například vlastní zoo nebo virtuální prohlídky vašeho města. Účastníci si vytvoříte příběh ze své oblíbené knížky nebo filmu.

V oblasti tvorby webových stránek se účastníci naučí základním proncipům tvorby webových stránek pomocí zdarma dostupných administračních systémů jako je Joomla nebo WordPress. Seznámí se s podmínkami web hostingu. Ukážeme si základy HTML a PHP programování, jeho výhody a použití v šablonových editorech, řekneme si proč je důležitá tzv. SEO optimalizace webu, co je to rezponzivita stránek a jak připravit web pro zobrazení na telefonu.


Grafika a multimédia

Hlavními tématy jsou multimedia ve formě fotografie, videa, hudby. Účastníci se naučí zpracovat fotografie do zajímavých koláží a pohyblivých animací. Vytvořit jednoduché video z vlastních fotografií a natočených videí při kroužku nebo doma. Zpracování hudby - stříhání a spojování písniček ve formátu mp3. Pracujeme v běžně dostupných programech, aby získané dovednosti byly použitelné v běžném životě. Pro ukázku zkusíme i profesionální programy. Pracujeme s 3D tiskem a základy modelování pro 3D tisk. Cílem je naučit se takové dovednosti, které účastníci dokáží uplatnit v praxi.


Digitální fotografie

V oboru digitální fotografie se zaměřujeme na základy fotografování, ale i pokročilejší focení v různých režimech focení. Věnujeme se základním pojmům a pomůckám např. clona, panorama, objektiv, stativ, se kterými dále pracujeme v praxi. Nedílnou součástí při focení je pochopení a správné nastavení fotoaparátu. Účastníci se učí úpravě fotografií pomocí speciálních grafických programů. Při výuce spolupracujeme s odbornými partnery a profesionálními fotografy.
Máme vlastní fotoateliér, kde si každý účastník vyzkouší práci s interiérovou technikou i ateliérové focení.


Robotika

LEGO Robotika je určena všem mladým nadšencům z oblasti robotiky a elektronika. Účastníci se seznámí s různými formami Lega, vyzkouší si práci s programovacími nástroji Arduina, budou pracovat s 3D tiskem a dalšími robotickými programy a nástroji. Během roku postaví nejrůznější roboty, které si pomocí počítače sami naprogramují. Zaměřujeme se na výzkum v robotice za pomoci speciálních lego stavebnic, které žákům v přátelské atmosféře přiblíží svět vědy a techniky. Pomáháme rozvýjet technické dovednosti (STEM), ale také spolupráci v týmu a vzájemnou komunikaci.

V oboru robotiky se zabýváme návrhem elektronických a robotických systémů opravdu od A až do Z. Nejprve navrhujeme schéma elektronického zapojení a z něj desku plošných spojů, kterou si studenti následně sami zapájí. Práce pokračuje stavbou modelu či mechanických částí výrobku a naprogramováním firmwaru. Studenti si osvojí použití vývojových prostředí jako jsou Eagle, Keil, Atmel Studio a další.
Důraz je kladen na osobní zkušenost a porozumnění principům práce elektronických zapojení, použitých součástek a programových konstrukcí. Přístup ke studentům je individuální, každý pracuje na svém vybraném projektu. Vítáno je i to, když si studenti přinesou na kroužek projekt, který by rádi vyřešili. Během roku jej pak za pomoci vedoucího realizují. 
Příkladem našich projektů může být stavba 6-ti nohého robota (hexapoda) s radiovým ovládáním z PC, meteostanice s Bluetooth připojením k mobilnímu telefonu, bezdrátově řízený LCD displej či barevný mixér pro RGB LED diody.


3D tisk

Obor 3D tisku se postupně implementoval do většiny digitálních kroužků, kde se účastníci naučí základním proncipům 3D tisku nebo přímo navrhují součástky potřebné pro realizaci vlastního projektu. 3D tisk je součástí téměř všech počítačových kroužků, kde se účastníci naučí navrhovat jednodušší 3D objekty v běžně dostupných programech. Seznámí se se správnými postupy při exportování modelu do formátu k tisku. Je důležité naučit se správně nastavit parametry tiskárny před tiskem. V současné době disponujeme několika tiskárnami značky Průša.