Interaktivní soutěž pro žáky základních škol Plzeňského kraje Tma a život se vrátila do haly TJ Lokomotiva

Dne 18. 10. 2022 proběhla interaktivní soutěž pro žáky základních škol Plzeňského kraje na podporu Světového dne zraku pod názvem Tma a život - Darkness and life.

„Světový den zraku chce poukázat na globální problém. Tento den připomíná, jak je náš zrak důležitý v každodenním životě. Světový den zraku je klíčovým momentem pro zvýšení povědomí a upozornění veřejnosti o nutnosti pravidelného screeningu zraku.“ řekla Jindra Švarcová z Optik studia.

Cílem celé soutěže je uvést žáky 5. – 8. ročníků do interaktivního prostředí. To se povedlo a žáci měli možnost zažít velkou show, kde měli příležitost zjistit, „jaké je to nevidět,“ setkat se v týmu s protihráči, zažít zábavu a ponaučení, a také se setkat s elitou mimořádně nadaných dětí ze Střediska volného času RADOVÁNEK.

Spolupracovali se studenty Sportovního gymnázia v Plzni, kteří dělali soutěžním týmům skvělé průvodce soutěží. Soutěžící i publikum se také potkali se zajímavými hosty z řad reprezentace Plzeňského kraje i města Plzně a s šikovnými a talentovanými dětmi, které celou soutěž zpestřily svými vystoupeními. Za účinkující můžeme jmenovat například Storm ballet studio, Spider Dance Company a Pilsen Jaguars Cheerleaders. Hostem byl pan učitel Viktor Fiedler ze 17. ZŠ Malická, který společně se svými žáky zahrál a s žáky zazpíval vlastní píseň s názvem Fair play. „Tato píseň byla nabídnuta Českému olympijskému výboru a v roce 2020 jsem obdržel (jakožto autor) cenu Fair play za rok 2019 z rukou tehdejší paní předsedkyně Květy Peckové. Píseň opakovaně zazněla na dětských soutěžích pořádaných Českým olympijským výborem,“ řekl nám pan Viktor Fiedler, zástupce ředitelky 17. ZŠ Malická.

Velkou podporou pro nás byla Nadace Leontinka a paní ředitelka Barbora Hucková s ostatními partnery. Připravili pro žáky zajímavý doprovodný program na téma Světového dne zraku, aby jim ukázali, že život s těžkým zrakovým postižením může být plnohodnotný a pestrý, když si dokážeme navzájem pomáhat a také používat vhodné pomůcky.

„Tento projekt je pro nás preventivní záležitostí, kde chceme dětem i dospělým přiblížit svět nevidomých a seznámit je s aktivitami, které umožňují nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem lépe se připravit na každodenní život. Chceme se naučit nevidomé lépe poznat, pochopit a pomoci jim při potkávání se s nimi. Také jsme pyšni na předsednictví České republiky v Radě EU a není nám lhostejné, co se děje s naší matičkou Zemí, proto v našich projektech a soutěžích je toto téma nosným pilířem,“ vysvětlila Eva Tischlerová, ředitelka SVČ RADOVÁNEK.

Tato interaktivní soutěž se uskutečnila v sále TJ Lokomotiva Plzeň. Zúčastnilo se jí 9 škol z Plzně a okolí. Základní a mateřská škola pro zrakově postižené a vady řeči pomohla také připravit velkou část doprovodného programu. Do soutěže jsme pozvali ZŠ Zruč–Senec,16. ZŠ Plzeň, 17. ZŠ Plzeň, Kaznějov, Holoubkov, Zbiroh, Masarykovo gymnázium, Nýřany a Sportovní gymnázium v Plzni. V soutěži vyhrálo Masarykovo gymnázium v Plzni, druzí byli žáci z Kaznějova a na třetím místě se umístila Základní škola Zruč-Senec. Na ploše TJ Lokomotiva soutěžilo 10 týmů s počtem 60 soutěžících žáků. V porotě zasedli, jako předsedkyně poroty paní Mgr. Ludmila Novotná z OŠMS PK, tajemník poroty pan Jaroslav Kubík z DDM Nýřany, pan Mgr. et Mgr. Milan Severa zástupce ředitelky SVČ RADOVÁNEK a paní Zuzana Poncarová, organizace soutěží SVČ RADOVÁNEK.

Ceny a občerstvení pro hosty, soutěžící i diváky připravilo SVČ RADOVÁNEK, Optik Studio Jana Švarce, paní Jindra Švarcová a paní Jana Tlustá Lions Club Plzeň Bohemia. Děkujeme. I pro diváky byl připraven zajímavý program a divácká soutěž, kterou všichni vyluštili excelentně. Ve sportovní hale se sešlo na této zajímavé soutěži téměř 506 žáků, pedagogů a spolupartnerů. Soutěž moderovala Simona Andersová a Jakub Štěpánek.

Odkaz na kompletní fotogalerii z akce zde...

  • Tiskovou zprávu napsal: Bc. Eva Tischlerová
  • Kontakty na autora: +420 737 215 121, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.